top of page

Ползите от йога за децата

Нашият забързан свят предлага малко възможности да намалим темпото и никъде другаде това не е толкова явно, колкото в живота на днешните деца. Типичният ден може да включва обаждане за събуждане, 6-часов ден в училище, след училищни клубове, работа и какво ли не. Късна вечеря последвана от сънливи домашни и късно лягане. Този изтощителен процес се повтаря отново и отново, ден след ден.

Този целеустремен към бъдещето живот определено има някои ползи, но има и своите негативни ефекти. Сред учениците има безпрецедентни нива на стрес, хулиганство, затлъстяване, изоставане с ученето, училищно насилие и депресия.

Йога и Стрес

Детството наистина е период на физическо, емоционално, социално и интелектуално израстване. Често, срещайки се със стреса, симпатиковата нервна система реагира, като резултата е повишено ниво на сърдечни заболявания, високо кръвно налягане, което във времето се изявява, като понижен имунитет, ниско самоуважение, депресия и изолация.

Изследванията показват, че учебните програми, включващи управление на стреса подобряват академичните резултати, самоуважението, поведението в клас, концентрацията и емоционалния баланс. Като допълнение има намаляване на безпомощността, агресията и проблемите с поведението на учащите.

Йога е холистичен, разбираем подход към стреса и може да го предотврати чрез осигуряване на почивка между всички дейности. Думата йогапроизлиза от санскрит „съюз, обединение”, или обединявам ума, тялото и духа. Използвайки дихателни практики обединени с физически пози и методи за релаксация, йога създава условия да се развие здравословен и балансиран живот. Тази сигурна и възпитаваща среда може също така да насърчи физическото, интелектуалното и духовното развитие. Йога предлага на учениците начин да свържат отново телата и ума си.

Пранаяма, дихателните упражнения в йога подпомагат парасимпатиковата нервна система, позволявайки да се забави темпото и да се балансира тялото и ума. Придобиването на умения за дълбоко дишане е ключ към овладяване на стресови ситуации – например, преди тежък изпит, и осигурява креативен начин за балансиране стресиращата атмосфера в класните стаи. Йога може също така да бъде използвана като средство за поощряване на мотивацията на учениците, да култивира способност за самоконтрол и да осигури един по-дълбок и възстановителен сън.

Йога и Затлъстяването

Силният стрес може да доведе до затлъстяване при децата. Рутинната физическа активност често е предизвикателство покрай намаленото физкултурно образование в училище, повечето време прекарано в кола или автобус и увеличеното време за заседнали дейности, като играенето на видеоигри или гледането на телевизия. Според Центъра за контрол на заболяванията, нивата на пълнота и обездвижване в Щатите са драматични. Сред децата на възраст между 6 и 19 години, 17 % са пълни, което прави около 9 милиона деца. Като допълнение, 35 % от тези 9 милиона деца не покриват минимума от един час движение на ден, поставен от Американската академия по педиатрия.

Йога и Тялото

Друг аспект на йога, който е добър за децата е практикуването на самоосъзнаване или пратияхара – отдръпване на ума от сетивата (Йога Нидра). Чрез тази практика, учениците започват да се вслушват в своите вътрешни усещания и емоции. Чрез повдигане на нивото на самоосъзнаване, се формира буфер между йога учениците и многобройните негативни социални и културни влияния (медии, интернет, и т.н.), които промотират нездравословен начин на живот и оказват дълбоко влияние.

Йога насърчава реалистичното приемане на себе си. Приканва всички практикуващи да подобрят концентрацията и фокусирането и дори помага да се развие състрадание към самите себе си и към другите.

Ползи за всяко дете

Красотата на йога е, че ползите й са достъпни за ученици от всички възрастови групи.

За най-малките (4-6 годишни), йога създава структура за тотално раздвижване на тялото и общо моторно развитие. Комбинирайки игри, разказване на истории и пеене на песни, позволява на тази възрастова група да се свърже с енергията на позите и философията на практиките.

Децата на възраст между 7 и 9 години изграждат чрез йога общи моторни умения, приемайки предизвикателства за сила, ловкост, издръжливост, а така също и сътрудничество.

За по-големите на възраст от 10 до 12 се включва сигурно място за заякване, докато телата им изпитват удивителни промени и техните социални контакти се засилват.

Докато тийнейджърските години обикновено са време за отдръпване, тази група деца също има значителна полза от йога. Както казва Тъммерс – „Практиките позволяват изучаване и грижа за себе си, както и развитие на вътреличностните и междуличностните умения, като подобряване на комуникационните умения, които са от критична нужда в този етап на развитие.”

Учениците със затруднения в ученето или поведението също имат полза от йога практиките. Доказано ефективно средство за управление на стреса – проучванията показват, че учениците от началните класове с дефицит на внимание или хиперактивност, които практикуват йога, подобряват времето за справяне със задачи и задържане на вниманието, както и редуцират симптомите. Като допълнение, йога се използва да помогне на рисковата младеж в САЩ и се доказва, като един важен отдушник за ученици, които имат проблеми с поведението, отслужващи време в изправителните институции или изпадналите от традиционните училища. Практиките се доказват и като ефективен образователен инструмент, когато се работи с ученици със синдром на Даун, церебрална парализа, аутизъм, сензорни разстройства или затруднения при ученето.

Защо работи

Йога работи, като ангажира цялото тяло и ума, осигурявайки дейности, които обединяват стилове, като визуален, кинестетичен, музикален, интуитивен и натуралистичен (осъзнаването на обкръжаващото и връзката с природата). Чрез осигуряване на учениците с вътрешни ресурси, като спокойствие, концентрация, приемане на себе си – йога им помага да се почувстват свързани с цялото.

Как работи

Когато се преподава йога на деца, много е важно да е в сигурна и приемаща среда. Насочването на часовете към фокусиране върху учениците и приемането на всички индивидуални изживявания е ключа да се окуражи позитивно социално обкръжение.

За радост, йога не е задължително да се води в студио или физкултурен салон. Много от йога упражненията могат спокойно да се провеждат и в класната стая. Както се предлага в „Йога игри за деца” – „Някои упражнения имат нужда от малко адаптация, като – седнете на стол с… крака на земята, вместо да си седнал или легнал на пода. Други могат да бъдат правени, докато сте изправени до бюрото.” Днес има много ресурси, помагащи да се интегрира йога в живота на децата. Родители и учители имат достъп до много книги, статии, DVD, CD и дори специални групи за помощ при изготвяне на учебен план. Много студия също предлагат йога за деца с инструктори специално подготвени да преподават на деца.

Заключение

В момента сме на кръстопът от училищни реформи. Нашите обществени училища започват да осъзнават важността на съпътстващите академични постижения и същевременно промотиране на здравословно поведение. Приблизително 53 милиона деца посещават 117 500 начални и основни училища в САЩ. Имаме една удивителна възможност и отговорност да предприемем здравни инициативи, като йога програми в училищата и общности, които да подготвят учениците за здравословен и балансиран живот.

Автор: Кристин Хенингсен* Източник: http://healthandwellness.kaplan.edu/articles/yoga/The%20Benefits%20of%20Yoga%20for%20Children.html

*Кристин Хенингсен е професор в Каплански университет по Здравни Науки и преподава съвременна диета и хранене. Завършила ботаника и културна антропология, а по време на следването си в магистърска програма по биология към Университета в Аризона изучава лечебните растения и тяхното приложение от 13 индиански племена в региона. Тя е сертифициран консултант- билкар и е собственик на компания за производство на билки. Тя изследва, използва и преподава за лечебните растения повече от 10 години. Хенингсен е и сертифициран инструктор по йога и йога терапия като алтернативна техника за изцеление.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Последвайте ни:
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page